دانلود مقاله با موضوع:امنیت قضایی در پرتو داوری سازمانی

 دانلود متن کامل مقاله  امنیت قضایی در پرتو داوری سازمانی

تکه هایی از متن مقاله به عنوان نمونه :

چکیده:

امروزه در قانون اساسی کشورها، حقوق ملت‌ و راه های تضمین آن پیش بینی شده است. یکی از این حقوق اساسی، برخورداری از امنیت اجتماعی است. در عصر حاضر، مقوله امنیت اجتماعی برای کلیه نظام های سیاسی صرف نظر از سطح رفاه، توسعه اقتصادی- اجتماعی و نوع ایدئولوژی حاکم، از مهم ترین و با اولویت ترین مسائل به شمار می آید؛ چرا که پیشرفت، توسعه و تکامل یک جامعه و همچنین شکوفایی استعدادهای افراد در جامعه، بدون بستر امن امکان پذیر نیست. مهم ترین عامل ایجاد امنیت اجتماعی، وجود امنیت قضایی در جامعه است. حکومت برای رسیدن به امنیت قضایی، از نهادهای گوناگونی بهره می گیرد. یکی از نهادهایی که می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم امنیت قضایی را در جامعه افزایش دهد، نهاد داوری است. در این مقاله، چگونگی تأثیر نهاد داوری سازمانی در افزایش امنیت قضایی مورد بررسی قرار گرفته است.

واژگان کلیدی: امنیت اجتماعی، امنیت قضایی، داوری، داوری سازمانی.

 

 مقدمه:

امنیت قضایی به «عملکرد صحیح، به هنگام و بدون تبعیض سیستم قضایی جهت رسیدن به اهداف تعریف شده و اطمینان عمومی نسبت به این عملکرد»(علینقی، 1379: 57) تعریف شده است. از آن جا که اهداف نظام قضایی در کشور، تأمین و دفاع از حقوق شهروندان است، امنیت قضایی آن هنگام حاصل می شود که قواعد، احکام، نهادها، سازمان و فعالان موجود در بخش قضایی کشور در رسیدن به این اهداف، تلاش ورزند. از این رو اگر نظام قضایی موجود باشد و به هر علت نتواند به اهداف یاد شده نایل گردد، گفته می شود به میزان محروم شدن از اهداف نظام قضایی، محرومیت از امنیت قضایی وجود دارد.

امنیت به طور عام و امنیت قضایی به طور خاص، امروزه برای کلیه شهروندان و نظام های سیاسی صرف نظر از سطح رفاه، توسعه اقتصادی- اجتماعی و نوع ایدئولوژی حاکم، از مهم ترین و با اولویت ترین مسائل به شمار می آید؛ چه اینکه هیچ عنصری برای پیشرفت، توسعه و تکامل یک جامعه و همچنین شکوفایی استعدادها مهم تر از عنصر امنیت و تأمین آرامش در جامعه نیست و توسعه اجتماعی، خلاقیت و فعالیت مولد و سازنده انسان ها، بدون بستر امن امکان پذیر نخواهد بود.(روحانی، 1390: 5) روان­شناسان بر این باورند که انسان برای رسیدن به اهداف عالی در حیات انسانی خود پس از تأمین نیازهای فیزیولوژیکی، نیاز به وجود امنیت و احساس امنیت دارد.(مازلو[1]، 2012، 12) از این رو حکومت ها در تلاش اند تا احساس امنیت قضایی را که پیش درآمد سایر امنیت های اجتماعی است، به روش های گوناگون و با ابزارهای مختلف، افزایش دهند. یکی از ابزارهایی که حکومت ها در این مسیر انتخاب نموده اند، خصوصی سازی حل و فصل اختلافات است. روش های جایگزین حل و فصل اختلاف[2] بر این اساس شکل گرفته اند و با حمایت قانون گذاران ملی گسترش یافته اند. نهاد داوری به عنوان یکی از این روش ها به وجود آمده و در حل و فصل اختلافات خصوصاً اختلافات تجاری میان بازرگانان رواج یافته است.

آن چه در این نوشتار مورد بحث قرار خواهد گرفت، بررسی چگونگی تأثیر نهاد داوری سازمانی در ایجاد و افزایش امنیت قضایی در جامعه است. بدیهی است امنیت قضایی رابطه مستقیم با امنیت اجتماعی دارد و وجود و افزایش این نوع از امنیت، امنیت اجتماعی را در جامعه تقویت می کند.

 

مبحث نخست- تعریف داوری، فلسفه وجودی و انواع آن

گفتار نخست- تعریف داوری

داوری در لغت فارسی به معنای قضاوت کردن، شکایت کردن(معین، 1350)، عمل داور، قضا، حکومت، محاکمه کردن، حَکَم میان دو خصم(دهخدا، 1330) آمده است.

هر چند دقیق ترین تعاریف اصطلاحات حقوقی را بایستی در قوانین کشور ها جست و جو نمود لکن قانون گذاران ممکن است به دلایل متعدد از جمله سخت یا بدیهی بودن موضوع از تعریف یک واژه خودداری کنند. داوری نیز در دید قانون گذاران از همین مقوله بوده است. چرا که در بیشتر قوانین کشورها یا کنوانسیون ها تعریفی از نهاد داوری دیده نمی شود هر چند که قابلیت ارجاع اختلاف به داوری را مطرح کرده باشند.

برخلاف قانون گذاران که از تعریف داوری خودداری نموده اند، هر یک از حقوق دانانی که به بحث داوری پرداخته اند، به زعم خود به تعریف این واژه نیز اقدام نموده اند. ما حصل تعاریف موجود از داوری به این شرح است: «داوری یک نهاد دادرسی است که با توافق طرفین برای حل و فصل اختلاف بین آن ها در خارج از دادگاه به وجود می آید و به وسیله آن شخص یا اشخاص انتخاب شده صلاحیت حل و فصل اختلاف مورد نظر طرفین را دارا شده و طرفین ملزم به پذیرش نظر آن ها می باشند.»

گفتار دوم: فلسفه وجودی نهاد داوری در نظام دادرسی پیشرفته

اهمیت هر نهادی در جامعه به مبنا و فلسفه وجودی آن برمی‌گردد. داوری که یکی از نهادهای دادرسی است، نیز بر اساس پشتوانه محکم و مبنای استوار «احترام به آزادی» به وجود آمده است و در جوامع متمدن بشری به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادها در فرایند احقاق حق و اجرای عدالت به آن پرداخته می‌شود. احترام به آزادی انسان، اساسی ترین رکن سازنده امنیت اجتماعی است. اصل آزادی انسان ها به عنوان یکی از اصول مبنایی حقوق بشر در هیچ نظام حقوقی قابل انکار نیست.(اعلامیه جهانی حقوق بشر، 1948) همین آزادی در حقوق قراردادها وارد شده و «اصل حاکمیت اراده» را در قراردادها به دنبال داشته است که به عنوان نخستین و مهم ترین اصل شناخته می شود. اصل حاکمیت اراده در فقه اسلامی نیز جایگاه دارد به نحوی که مستفاد از آیه نخست سوره مائده «یا ایهاالذین آمنوا اوفوا بالعقود» و روایت مشهور «المؤمنون عند شروطهم»، بسیاری از فقها عمل به هر عقدی که بین مردم منعقد می شود را لازم دانسته اند.(بهرامی احمدی، 1381: 41-40)  بنا بر این اصل، افراد در اصل انعقاد قرارداد، تعیین طرفین، مفاد، آثار و شکل قرارداد کاملاً آزادند.(صفایی، 1385: 49-45) تجربه نشان داده است که آزادی قراردادها راه عادلانه تأمین نظم در روابط مالی مردم است که امنیت اقتصادی – به عنوان یکی از مؤلفه های امنیت اجتماعی- را به دنبال دارد. به همین جهت در اقتصاد سرمایه داری و آزاد، قانون گذار به جای وضع قاعده برای تمام روابط نامحدود اجتماعی، ترجیح می دهد توافق اشخاص را محترم بشمارد و تنها در مواردی که نظم عمومی و منافع جامعه ایجاب می کند، این آزادی را محدود سازد. به عبارت دیگر اصل آزادی قراردادی به عنوان یک وسیله مفید اجتماعی پذیرفته شده است و هر کجا که از این وسیله نمی توان استفاده مطلوب نمود، قانون آن را محدود می سازد.(کاتوزیان، 1383: 149-145) بنا بر مطالب پیش گفته مبنای احترام نظام های حقوقی به نهاد داوری را بایستی اصل آزادی قراردادها دانست. از همین رو قانون گذاران در بحث داوری به صراحت آزادی افراد در مراجعه به داوری در حل و فصل اختلاف خود را بیان می کنند و مواردی که داوری راجع به آن ها ممنوع شده است را نام می برند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه :17

قیمت : دو هزار و هفتصد تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود مقاله به شما نشان داده می شودa

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :       

09309714541 (فقط پیامک)          serderehi@gmail.com

پرداخت به روش کارت به کارت

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید